piątek, 4 kwietnia 2014

Drogą do dotacji unijnych...

Do środków unijnych prowadzi dłuuuga i trudna droga, choć to tylko 5 prostych kroków:

1. Znajdź pomysł
2. Znajdź progaram, z którego otrzymasz dotację
3. Zapoznaj się z dokumentacją programu i śledź terminy naboru wniosków
4. Przygotuj niezbędne dokumenty
5. Złóż wniosek aplikacyjny
6. Czekaj na pozytywne rozpatrzenie wniosku

Na początek... dobry pomysł oraz właściwe jego uzasadnienie. Musisz wiedzieć dokładnie co i gdzie chcesz zrobić,a także określić skutki jakie Twoja inwestycja może przynieść.

Drugim krokiem do ubiegania się o dotacje unijne jest określenie programu, a w nim działań, które najbardziej będą odpowiadały Twoim potrzebom. Pomocna będzie wyszukiwarka dotacji, która znajduje się w Poradniku Beneficjenta (aplikacja jest udostępniona na Portalu Funduszy Europejskich). Należy odpowiedzieć na kilka pytań (np. gdzie chcesz realizować swój projekt, w jakiej dziedzinie oraz jakim typem beneficjenta jesteś), aby dowiedzieć się z którego programu a możesz ubiegać się o pomoc unijną.

Po wyborze działania znajdź instytucję, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie interesującego Cię konkursu i zorientuj się, jakie są terminy naboru wniosków. Zapoznaj się również z dokumentacją wybranego Programu. Jest ona podstawą do prawidłowego opracowania aplikacji konkursowej.

Teraz możesz przystąpić do przygotowywania wniosku o dofinansowanie oraz gromadzenia wszystkich wymaganych dokumentów. W tym celu skorzystasz z „Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie''. Instytucje prowadzące nabory wniosków zobowiązane są do zamieszczenia jej na swoich stronach internetowych oraz udistępnienia dokumentacji związanej z ubieganiem się o dotację z UE. Musisz pamiętać o dołączeniu obowiązkowych załączników (np. harmonogram realizacji projektu, biznesplan, itp.). Wniosek należy przygotować koniecznie w wersji papierowej i elektronicznej.

Kolejnym etapem na drodze do dotacji jest złożenie wniosku o dofinansowanie. Dokumentację aplikacyjną, która powinna zawierać wszystkie niezbędne dokumenty, należy złożyć w wyznaczonym terminie do instytucji, zajmującej się przyjmowaniem wniosków.


Na zakończenie wędrówki po środki unijne Twój projekt zostanie poddany ocenie merytorycznej.

  • W pierwszym etapie sprawdzana jest treść projektu i to, w jakim stopniu realizuje on cele wskazane w programie.
  • Następnie oceniana jest wykonalność projektu – czy jako potencjalny beneficjent jesteś w stanie zrealizować planowaną inwestycję. 
  • Ostatni etap polega na zbadaniu zgodności złożonego przez Ciebie wniosku z wymogami merytorycznymi.

Ocena wniosku może trwać nawet trzy miesiące, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli Twój wniosek znajdzie się w puli projektów, które otrzymały najwyższą ilość punktów, podpiszesz umowę o dofinansowanie. 

Unia Europejska ma swoje plusy i minusy. Jedną z jej zalet jest pomoc w spełnianiu marzeń. Dotacje z UE często są niezbędne, aby rozpocząć prowadzenie własnej działalności i przyczynić się do rozwoju kraju. Wszystkim beneficjentom, ubiegającym się o dotacje unijne życzymy POWODZENIA!



źródło: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl


Sara Bagińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz