sobota, 15 lutego 2014

Czym jest Unia Europejska...?




Unia Europejska jest związkiem gospodarczo-politycznym demokratycznych państw europejskich. Powstała w 1993 roku, a dokładnie 1 listopada na mocy traktatu w Maastricht, Jest efektem wieloletnich procesów politycznej, społecznej i gospodarczej integracji wielu państw Europy. UE jako organizacja międzynarodowa (w znaczeniu międzynarodowoprawnym) funkcjonuje od grudnia 2009 roku. Tym samym zastąpiła kilka form współpracy (np. Wspólnotę Europejską). Unia Europejska sklada się z 28 państw członkowskich. Centra polityczne znajdują się w Brukseli, Strasburgu, Luksemburgu i Frankfurcie. Aktualnie Prezydencja Rady Unii Europejskiej nalezy do Grecji. Szefem rządu jest Jose Barroso, Przewodniczącym Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a Martin Schulz  pełni rolę Przewodniczącego Parlamentu.

Jakie są celu Unii Europejskiej? Pierwszym celem jest promowanie ekonomicznego oraz społecznego postępu poprzez zacieśnianie współpracy gospodarczej, likwidowanie barier w obrocie handlowym między państwami członkowskimi. Kolejny postanowienie to rozwijanie obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania, wprowadzanie wspólnych norm prawnych, socjalnych i stałą poprawę poziomu życia państw uboższych. W trzecim artukule Traktatu o Unii Europejskiej wśród celów wymienione są również wzmacnianie obrazu Unii jako jednego ciała politycznego mówiącego jednym głosem na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej,dążenie do stworzenia obywatelstwa europejskiego         i poczucia przynależności do jednej wspólnoty poprzez zapewnienie.

Traktat o funkckonowaniu Unii Europejskiej określa i rozdziela kompetencje, dzieląc je pomiędzy instytucje ponadnarodowe i państwa członkowskie. Kompetencje wyłączne to takie, w których pierwszeństwo posiada Unia i jej instytucja. Należą do nich funkcjonowanie rynku wewnętrznego, unia celna, polityka monetarna, zasoby morskie i polityka rybołówstwa, wspólna polityka handlowa. Z kolei kompetencje dzielone to zadania,  w których Unia i państwa członkowskie wspólnie stanowią prawo. Są to wspólny rynek, polityka społeczna, spójność ekonomiczna, społeczna           i terytorialna, rolnictwo i połów ryb, ochrona środowiska, ochrona konsumencka, transport, sieci, drogi i połączenia transeuropejskie, energia, przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo publiczne. Kompetencje wspomagające mają charakter koordynujący, wspierający i uzupełniający. Dotyczą ochrony i polepszania ludzkiego zdrowia, przemysłu, kultury, turystyki, edukacji, młodzieży, sportu i ochrony obywatelskiej, współpracy administracyjnej. 

Kraje UE w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zintegrowały rynki   z Islandią, Lichtensteinem, Norwegią i Szwajcarią, Te państwa nie są czlonkami Unii Europejskiej, ale  uczestniczą w wybranych politykach i porozumieniach, zobowiązują się do aplikacji niezbędnych unijnych przepisów prawnych do swoich porządków krajowych. Kolejne formy rozwoju stosunków gospodarczych, kulturalnych, społecznych to projekty realizowane w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: Unia dla Śródziemnomorza i Partnerstwo Wschodnie, Wymiar Północny Unii Europejskiej. 

Podsumowując... Unia Europejska jest związkiem państw europejskich, który ma na celu integrację mieszkańców Europy, współpracę między narodami, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona wolności praw i interesów obywateli oraz postęp gospodarczy i społeczny. UE jest gwarancją demokracji, prywatnej własności, wolnego rynku. 

źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Unia_Europejska
          http://europa.eu/index_pl.htm


Sara Bagińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz