piątek, 28 lutego 2014

Wyniki ankiety

Właśnie zakończyła się pierwsza ankieta. Ankietowani udzielili odpowiedzi na pytanie "Czy przynależność Polski do UE niesie za sobą korzyśći?". Większość osób uważa, że Unia Europejska przynosi korzyści dla naszego kraju. Jednak 1/5 ankietowanych sądzi, że jest przeciwnie i przynależność Polski negatywnie wpływa na funkcjonowanie państwa. Z kolei 8% nie ma zdania. Poniższy wykres procentowy przedstawia wyniki przeprowadzonej ankiety.





Sara Bagińska

piątek, 21 lutego 2014

Polska w Unii Europejskiej

Polska w Unii Europejskiej


Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 na mocy traktatu akcesyjnego. Wejście Polski do Unii poprzedzone jednak było róznymi negocjacjami, te najważniejsze odbyły się w Kopenhadze.
Plusy przystąpienia Polski do Unii:
*Likwidacja granic - ułatwia nam swobodne poruszanie się po krajach Europy, niższa cena produktów sprowadzanych do Polski, swobodny przepływ towarów.
*Korzystne zmiany na rynku pracy- mózliwość nabycia nowej pracy dla bezrobotnych,  wzrost ofert szkoleniowych, możliwość uzyskania dotacji na rozpoczęcie własnej działalności, spadek bezrobocia, podjęcie legalnej pracy za granicą.
*Poprawa bezpieczeństwa-zapewnienie pokoju i stabilności  w krajach sąsiadujących, brak wojen pomiędzy krajami UE, wprowadzenie zasad demokracji w życie Europejczyków

Minusy przystąpienia Polski do Unii:
* Emigracja ludności- dużo ludzi przeprowadza sie do innych krajów za poszukiwaniem lepszej pracy.
*Globalizacja- zagrażanie tożsamości narowodej, monotonność, przyrost ludności
*Straty finansowe- wysokie nakłady finansowe, na które Polska musi ponieść, podwyżka cen żywności, upadek polskich przedsięborstw, wykupienie ziem przez cudzoziemców

     Polska jest jednym z najludniejszych i największych krajów Unii: zajmuje 6. miejsce pod obydwoma tymi względami.W najbliższych latach. Polska ma być największym kwotowo odbiorcą unijnych dotacji spośród nowo przyjętych.
Unii Europejskiej zawdzięczamy dużo dobrych rzeczy. Dzięki pięniądzom z Unii mamy ponad 10 000km dróg,  ponad 300 ambulansów,  1700 laboratoriów, pona 4000 przedszkoli, 112 nowych pociągów. Jednym słowem Unia jest dobrym wyborem, dzięki niej rozwijamy się. Ona daje nam możliwośc kształcenia się, korzystania z nowych, lepszych urządzeń.



Podsumuwując dzięki Unii Europejskiej mamy możliwość poznawania świata, Polska dzięki funduszom może polepszyć swoje działalności w gospodarce. Nie jesteśmy jeszcze aż tak dobrzy, jak nasi sąsiedzi, ale możemy jeszcze to zmienić. Wystarczy czas i dobre zorganizowanie. :)



Justyna Białowąs

poniedziałek, 17 lutego 2014

Co zawdzięczamy Pieniądzom z Unii Europejskiej ?



Bez pieniędzy z Unii nie byłoby 398 oczyszczalni ścieków, 10 632 km dróg, 4164 przedszkoli, 42 651 łączy internetu szerokopasmowego, 2,3 tys. tramwajów, autobusów i trolejbusów, 322 ambulansów, 1700 laboratoriów, 50 przyszpitalnych lądowisk dla helikopterów,. Nie byłoby wyremontowanej starówki w Toruniu, elektronicznych PIT-ów i numeru alarmowego 112, pociągów Elf czy oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Ani 318 717 miejsc pracy. 
  1. Naciągany charakter powyższych liczb jest oczywisty. Bez Unii Europejskiej nadal po polskich drogach jeździłyby autobusy i tramwaje, budowano by przedszkola, rozwijałby się internet, budowano by oczyszczalnie ścieków itp. Na pewno za to nie wciskano by naszym kilkuletnim dzieciom homopropagandy i ideologii gender, co obciąża konto minister Bieńkowskiej.
  2.  Nawet jednak gdyby powyższe liczby uznać na chwilę za wiarygodne, to należy zaprotestować przeciwko tak prymitywnej propagandzie. Bo przecież gdyby nie Unia Europejska, to w Polsce nadal pracowałaby stocznie, cukrownie, cementownie, produkowano by samochody, pracował by przemysł maszynowy. Likwidacja całych gałęzi przemysłu to efekt także regulacji unijnych, uniemożliwiających ochronę poszczególnych branż przed agresywną konkurencją wielkich, globalnych koncernów. Liczenie miejsc pracy, które rzekomo dała nam Unia, to więc dość karkołomne zadanie - bo niemal na pewno więcej miejsc pracy straciliśmy wchodząc do Unii.
  3.  Pieniądze, które płyną do nas z Zachodu, żadnego z państw starej Unii nie zubożyły ani o centa. Zachód na całą Unię Europejską wykłada odrobinę, procent budżetów narodowych, z czego większa część i tak do niego wraca w postaci zamówień i kontraktów. W przypadku Niemiec, rozszerzenie na wschód dało temu państwu kolejny, wielki impuls rozwojowy. Nie bądźmy naiwni, to nie jest sytuacja wyłącznie typu win-win, a więc korzystna dla wszystkich we wszystkich sferach.
  4.  Największą stratą związaną z członkostwem w Unii jest oczywiście postępująca utrata podmiotowości, także tej najważniejszej, zapisanej w głowach. Elity orientują się na kariery w Brukseli, Polskę traktując jako trampolinę. Do tego zwolniły się z myślenia o przyszłości kraju uznając, że wszystko już wiadomo, teraz trzeba tylko gorliwie realizować jedynie słuszną myśl, dyktowaną oczywiście z zewnątrz. Poważni ludzie na poważnie biorą unijny bełkot, którego liderzy innych krajów też, owszem, używają, ale którym nie zastępuje on myślenia. 

                                                              Skąd pochodzą środki ?
  • Unia Europejska uzyskuje dochody nie tylko ze składek państw członkowskich, lecz również z ceł przywozowych nakładanych na produkty pochodzące spoza UE oraz w postaci określonego odsetka podatku od wartości dodanej (VAT) pobieranego przez każde państwo członkowskie.
                                                      Na co przeznaczone są pieniądze ?
  • Z budżetu UE finansuje się szeroki zakres działań, począwszy od rozwoju wsi i ochrony środowiska, a skończywszy na ochronie granic zewnętrznych i propagowaniu praw człowieka. Ustalanie wielkości budżetu i sposobu jego rozdzielania należy do Komisji, Rady i Parlamentu. Za rzeczywiste wykorzystanie budżetu odpowiadają natomiast Komisja i państwa członkowskie UE.



Ewa Otfinowska

sobota, 15 lutego 2014

Czym jest Unia Europejska...?




Unia Europejska jest związkiem gospodarczo-politycznym demokratycznych państw europejskich. Powstała w 1993 roku, a dokładnie 1 listopada na mocy traktatu w Maastricht, Jest efektem wieloletnich procesów politycznej, społecznej i gospodarczej integracji wielu państw Europy. UE jako organizacja międzynarodowa (w znaczeniu międzynarodowoprawnym) funkcjonuje od grudnia 2009 roku. Tym samym zastąpiła kilka form współpracy (np. Wspólnotę Europejską). Unia Europejska sklada się z 28 państw członkowskich. Centra polityczne znajdują się w Brukseli, Strasburgu, Luksemburgu i Frankfurcie. Aktualnie Prezydencja Rady Unii Europejskiej nalezy do Grecji. Szefem rządu jest Jose Barroso, Przewodniczącym Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, a Martin Schulz  pełni rolę Przewodniczącego Parlamentu.

Jakie są celu Unii Europejskiej? Pierwszym celem jest promowanie ekonomicznego oraz społecznego postępu poprzez zacieśnianie współpracy gospodarczej, likwidowanie barier w obrocie handlowym między państwami członkowskimi. Kolejny postanowienie to rozwijanie obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwego traktowania, wprowadzanie wspólnych norm prawnych, socjalnych i stałą poprawę poziomu życia państw uboższych. W trzecim artukule Traktatu o Unii Europejskiej wśród celów wymienione są również wzmacnianie obrazu Unii jako jednego ciała politycznego mówiącego jednym głosem na arenie międzynarodowej poprzez prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej,dążenie do stworzenia obywatelstwa europejskiego         i poczucia przynależności do jednej wspólnoty poprzez zapewnienie.

Traktat o funkckonowaniu Unii Europejskiej określa i rozdziela kompetencje, dzieląc je pomiędzy instytucje ponadnarodowe i państwa członkowskie. Kompetencje wyłączne to takie, w których pierwszeństwo posiada Unia i jej instytucja. Należą do nich funkcjonowanie rynku wewnętrznego, unia celna, polityka monetarna, zasoby morskie i polityka rybołówstwa, wspólna polityka handlowa. Z kolei kompetencje dzielone to zadania,  w których Unia i państwa członkowskie wspólnie stanowią prawo. Są to wspólny rynek, polityka społeczna, spójność ekonomiczna, społeczna           i terytorialna, rolnictwo i połów ryb, ochrona środowiska, ochrona konsumencka, transport, sieci, drogi i połączenia transeuropejskie, energia, przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości, ochrona zdrowia i bezpieczeństwo publiczne. Kompetencje wspomagające mają charakter koordynujący, wspierający i uzupełniający. Dotyczą ochrony i polepszania ludzkiego zdrowia, przemysłu, kultury, turystyki, edukacji, młodzieży, sportu i ochrony obywatelskiej, współpracy administracyjnej. 

Kraje UE w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zintegrowały rynki   z Islandią, Lichtensteinem, Norwegią i Szwajcarią, Te państwa nie są czlonkami Unii Europejskiej, ale  uczestniczą w wybranych politykach i porozumieniach, zobowiązują się do aplikacji niezbędnych unijnych przepisów prawnych do swoich porządków krajowych. Kolejne formy rozwoju stosunków gospodarczych, kulturalnych, społecznych to projekty realizowane w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa: Unia dla Śródziemnomorza i Partnerstwo Wschodnie, Wymiar Północny Unii Europejskiej. 

Podsumowując... Unia Europejska jest związkiem państw europejskich, który ma na celu integrację mieszkańców Europy, współpracę między narodami, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona wolności praw i interesów obywateli oraz postęp gospodarczy i społeczny. UE jest gwarancją demokracji, prywatnej własności, wolnego rynku. 

źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Portal:Unia_Europejska
          http://europa.eu/index_pl.htm


Sara Bagińska

czwartek, 13 lutego 2014

O BLOGU

Blog ten jest realizowany w ramach projektu na zajęcia w Wiedzy o Społeczeństwie i dotyczy on zmian w naszym mieście, dzięki Unii Europejskiej. Znajdziesz na nim informację o :
  • Unii Europejskiej
  • Funduszu UE dla naszego regionu
  • Polsce w Unii Europejskiej
  • Co zawdzięczamy UE
  • Jakie zmiany dostrzegliśmy w naszym regionie
Nasze refleksje dotyczące tych tematów będziemy wam udostępniać przez :
  • materiały flimowe
  • artykuły
  • ankiety
  • sondy itp.
Osoby prowadzące bloga:
  • Sara Bagińska
  • Justyna Białowąs
  • Wioletta Borowska
  • Ewa Otfinowska
  • Patrycja Szczepańczyk
Mamy nadzieję, że spodoba wam się nasz blog i będziecie go odwiedzać regularnie.
Pozdrawiamy. ♥♥♥



Wioletta Borowska